75-lecie MBP w Starogardzie Gdańskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Starogardzie Gdańskim utworzona została 1 kwietnia 1946 roku. Działalność rozpoczęła z 554 woluminami, które zdołano zgromadzić dzięki zbiórce książek przy udziale młodzieży szklonej i harcerzy. Książki pochodziły z przedwojennych ocalałych zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, bibliotek fabrycznych, szkolnych i prywatnych. Po ukazaniu się dekretu o bibliotece i opiece nad zbiorami bibliotecznymi miejską książnicę przemianowano na Powiatową Bibliotekę Publiczną. Pierwszą bibliotekarką została Elżbieta Śliwińska, która w 1948 roku objęła funkcję kierownika w powiatowej książnicy. W tym samym roku wydzielono odrębną placówkę – Miejską Bibliotekę Publiczną z własnym lokalem i księgozbiorem, której kierownikiem został Alojzy Carnuth.

W ramach centralizacji sieci bibliotecznej w mieście i powiecie dokonano w 1955 r. połączenia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która otrzymała pomieszczenie na Rynku 7. Lokal obejmował wypożyczalnię, pomieszczenie biurowe – okresowo stanowiące czytelnię – i magazyn. Przez blisko 20 lat w tej siedzibie koncentrowała się praca biblioteki, która była utrudniona ze względu na złe warunki lokalowe. To zmusiło bibliotekę do wyjścia z książką poza ciasne pomieszczenie wypożyczalni i utworzenie punktów na terenie miasta. I tak w 1959 r. powstaje pierwsza filia biblioteczna przy ul. Lubichowskiej w dawnym budynku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Działała do 19 kwietnia 1991 r.

Sprawa znalezienia nowego lokalu dla starogardzkiej książnicy stawała się coraz bardziej nagląca. W 1973 r. po usilnych staraniach ówczesnego inspektora ds. kultury pana Edmunda Falkowskiego, otrzymano do adaptacji budynek przy ul. Jana Sobieskiego 14, do którego biblioteka przeniosła się w 1974 r. W tym samym czasie w Spółdzielczym Domu Kultury otwarta została nowa Filia biblioteczna nr 2, która była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie wielokrotnie akcentowane w ciągu ostatnich lat przez mieszkańców. Rok później, 4 marca 1975 r. powstała kolejna Filia nr 3, która swoją ofertę kierowała do dzieci i młodzieży.

W związku z likwidacją powiatów dnia 1 czerwca 1975 r. powołano w Starogardzie Miejską Bibliotekę Publiczną.

W 1977 r. przechodzi na emeryturę długoletnia pani dyrektor Elżbieta Śliwińska, która za swoją blisko trzydziestoletnią pracę wyróżniona została m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Ziemi Gdańskiej, medalem Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego. 1 września 1977 r. dyrektorem zostaje Roman Miszewski. Rok później, w 1978 r. wydzielony zostaje księgozbiór regionalny, dający tym samym początek tworzeniu regionalnego katalogu.

W latach osiemdziesiątych powstają następne filie, w tym Filia nr 4 przy al. Wojska Polskiego 30, która jako pierwsza w województwie gdańskim prowadziła punkt książki mówionej. W 1983 r. biblioteka zakładowa Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” zlokalizowana w Domu Kultury zostaje włączona w strukturę organizacyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej i funkcjonuje jako Filia nr 5.

W 1986 r. podczas obchodów 40-lecia biblioteki, zostaje ona uhonorowana dyplomem przyznawanym przez Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury oraz odznaką Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej.

W 1990 r. z powodu długotrwałej choroby Roman Miszewski przestaje pełnić funkcję dyrektora biblioteki. Za swoją działalność społeczną i zawodową odznaczony zostaje m.in. odznaką Zasłużony Ziemi Gdańskiej, Zasłużonego Działacza Kultury i medalem Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego. Jego miejsce zajmuje Renata Czyszewska, która stanowisko dyrektora piastowała do 2004 r.

Ważną datą w historii Miejskiej Biblioteki Publicznej  jest 28 listopada 1992 r. – dzień nadania starogardzkiej książnicy imienia księdza Bernarda Sychty, folklorysty i pisarza kociewskiego.

Po odejściu na emeryturę Renaty Czyszewskiej funkcję dyrektora przejmie Wiesław Proll. Za jego kadencji biblioteka zmieni swoją siedzibę, przenosząc się ze starego budynku przy ul. Sobieskiego 14 do gmachu przy ul. Paderewskiego 1. Od 2014 r. obowiązki dyrektora pełnił Radosław Spychalski, który wcześniej przez 7 lat pracował w bibliotece jako informatyk. W tym okresie działalność biblioteki zaowocowała m.in. zorganizowaniem I Kociewskich Targów Wydawniczych, które były pierwszym w historii regionu kociewskiego spotkaniem piszących, wydających, czytających i wszystkich związanych z książką. Najnowszym osiągnięciem biblioteki i zwieńczeniem starań jej pracowników było przyznanie w 2016 r. nagrody Wierzyczanki za innowacyjne szerzenie kultury czytania.

W 2018 r. stanowisko dyrektora objęła Anna Zagłoba-Góralska.

Miejska Biblioteka Publiczna – oprócz udostępniania książek, czasopism i audiobooków – organizuje spotkania autorskie, prelekcje, wystawy, lekcje biblioteczne, zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji. Działają Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Biblioteka włącza się w obchody Dni Starogardu i ogólnopolskie akcje takie jak Noc Bibliotek i Narodowe Czytanie.